Vědecky potvrzeno: Pivo vrací zdraví

Vědecky potvrzeno: Pivo vrací zdraví

V jižních Čechách, provedl výzkumný tým pod vedením doc. MUDr. Petra Petra, PhDr.  studii s cílem dokázat, že pivo je funkční potravina. Takto označené produkty mají kromě své výživové hodnoty i  ,,nutraceutické“ účinky, tj. pomáhají podpořit, udržet a navrátit zdraví konzumenta. Výsledky studie s názvem Vliv frekvenčníumírněné konzumace piva na absolutní počet lymfocytů u člověka v modelu akademického stresu potvrdily, že zlatavý mok má příznivý vliv na zdraví jedince. Pokus ukončilo 19 studentů českých vysokých škol. Po dobu 60 dní pili denně před spaním stejnou dávku piva Strakonický Dudák s obsahem ethanolu 5,2 obj. %. Muži požívali 660 ml a ženy 330 ml piva. Výsledkem byl nárůst absolutního počtu lymfocytů, tj. buněk, které zlepšují imunitu až o 8 %.

Nejen pivo má však blahodárné účinky na lidské zdraví. Řada Jihočechů každoročně vyrazí do lesa na sběr borůvek. Brusnice borůvka (Vaccinium myrtillus L.) příznivě působí na mozek a nervový systém. Širší veřejnosti je znám i pozitivní vliv kysaných mléčných výrobků a současně se do popředí dostává i příznivý vliv fermentovaných suchých masných výrobků. Taktéž česnek kuchyňský (Allium sativum) obsahuje přírodní antibiotika, antioxidanty a antikarcinogeny.
 
Dříve velmi používané tzv. light potraviny, které byly maximálně odtučněné a byla do nich přidávána umělá sladidla, jsou již dnes nahrazovány jiným typem potravin –  potravinami s probiotiky. Probiotika (např.Lactobacillus acidophilus) jsou živé organismy, které vytvářejí optimální střevní mikroflóru a tím i ochranu proti cizorodým organismům. Současně s probiotiky se používají i prebiotika, která slouží jako výživa pro probiotika. Funkčními potravinami lze označit i ty s přídavkem antioxidantů, karotenoidů, vitamínů, bílkovin, zinku, selenu a jiných látek.
 
Současný životní styl s nedostatkem pohybu, nadměrným pojídáním tučných jídel a celkovou nezdravou životosprávou vede k rozvoji civilizačních chorob. V každodenním životě se setkáváme s alergiemi, kardiovaskulárními nemocemi, cukrovkou nebo obezitou. Moderní vědní obory se proto snaží řešit otázku týkající se snížení výskytu těchto onemocnění a jednou z možností je zařadit do jídelníčku právě zmíněné funkční potraviny.