Soutěž CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY (CHJ) si při příležitosti rozjezdu osmého ročníku oblékla nové šaty.

Soutěž CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY (CHJ) si při příležitosti rozjezdu osmého ročníku oblékla nové šaty.

Ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná představila novinářům nové logo soutěže CHJ při příležitosti konání tiskové konference „KUDY VEDE CESTA DOMÁCÍHO JÍDLA DO ŠKOLNÍCH JÍDELEN, aneb ARGUMENTY, KTERÉ CHUTNAJÍ HEZKY. JIHOČESKY “.

„Přihlášky do soutěže letos přijímáme do 19. května. Hodnocení výrobků se uskuteční 28. května a na slavnostní vyhlášení výsledků dojde opět při příležitosti konání Slavnostní piva na českobudějovickém výstavišti druhou červnovou sobotu. K novinkám, kromě inovovaného loga a webových stránek, patří rozšíření spektra soutěžních kategorií o minipivovary, garance profesionálních snímků úspěšných výrobků. Všechny zapojené subjekty budeme celoročně podporovat formou prezentací na výstavách a veletrzích, zdarma zajistíme inzerci. Nabídneme jim školení z oblasti legislativy i marketingu, zprostředkujeme zalistování oceněných potravin do českobudějovické a kaplické Jednoty. Systematicky se snažíme o propojení všech článků vertikály výroby a odbytu kvalitních jihočeských potravin do silné platformy, navenek propagované a dovnitř zaštítěné značkou CHJ,“ uvedla Hricová.

Součástí tiskové konference byla prezentace výsledků mezinárodního projektu UMBESA, zaměřeného na obhajobu a trvalou udržitelnost regionálních potravin a biopotravin a čerstvě připravovaných jídel ve školních jídelnách. Profesor Jan Moudrý ze Zemědělské fakulty Jihočeské Univerzity, podílející se na uvedeném výzkumu, popsal výsledky anketního zkoumání podílu místních a čerstvých potravin ve vybraných školních jídelnách v České republice i v Rakousku. Podle jeho slov na samotný monitoring navazuje snaha zintenzivnit spolupráci školních stravovacích zařízení s regionálními dodavateli. Ve spolupráci s agrární komorou motivujeme vedoucí jídelen k optimalizaci receptur z hlediska příznivého dopadu na životní prostředí, zdraví strávníků i prosperitu regionálních producentů.

Příklad českobudějovické střední zemědělské školy ukazuje, že je to možné. Její ředitel Břetislav Kábele vnímá užší spolupráci školní kuchyně s jihočeskými zemědělci a potravináři jako velmi přínosnou jak z hlediska kvality a pestrosti jídelníčku, tak z hlediska vítané nadstandardní spolupráce školy s dodavateli, kteří se mohou stát budoucími zaměstnavateli strávníků – absolventů agrárních oborů, například veterinárního, mechanizačního nebo zahradnického.